Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2009/2010

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2009/2010

  1. Wycieczka do Inwałdu i Wadowic
  2. Podpisanie umowy na realizację projektu dotyczącego modernizacji i rozbudowy szkoły w Olszynach
  3. Spotkanie z policjantem
  4. Wycieczka do Krakowa
  5. Ku pamięci ofiar z 10 kwietnia 2010 r.
  6. "BEZPIECZNY PUCHATEK"
  7. Pasowanie na czytelnika biblioteki
  8. Zmarł Ks. Mieczysław Tokarczyk - emerytowany proboszcz parafii Olszyny
  9. Dzień Babci i Dziadka
  10. ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE
  11. 91 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
  12. Uroczystość w Dąbrach
  13. ŚLUBOWANIE KL. I
  14. Wystawa prac Agnieszki Gogoli
  15. 70 ROCZNIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Wycieczka do Inwałdu i Wadowic

   W dniu 18 czerwca 2010 roku 37 uczniów z klas V i VI wyjechało na wycieczkę do Inwałdu i Wadowic. Celem wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie oraz domu rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Miejscowość Inwałd leży w województwie małopolskim, 6 km od Andrychowa i 6 km od Wadowic.

Park Miniatur w Inwałdzie to jedyne miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. Pomysłowo zaprojektowane alejki prowadzą turystów do kolejnych państw i ich cennych zabytków. W Parku Miniatur znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Coloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom.

Prawie wszystkie miniatury zostały zbudowane w skali 1:25. Zastosowanie jednej skali pozwala na porównanie wielkości poszczególnych obiektów. Wyjątkiem jest rzymska Bazylika św. Piotra, która jako jedyna w całej Europie została wykonana w skali 1:15 oraz nowo powstały Kompleks wenecki wykonany w skali 1:10.


   Po Parku oprowadzał nas przewodnik, który w ciekawy sposób przedstawił uczniom historię powstania każdej najsławniejszej budowli świata. Dzieci były pod wrażeniem dokładności wykonania modeli oraz żywo interesowały się opowieściami przewodnika.
   W części Lunapark uczniowie skorzystali z wielu dodatkowych atrakcji.
   Nie lada przeżyciem dla każdego ucznia było także obejrzenie filmu w technologii 5D MAX.
   W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Punktem kulminacyjnym wycieczki było skosztowanie wadowickiej kremówki.

Zobacz: zdjęcia

Opracował: mgr Marcin Bąk

do góry


Podpisanie umowy na realizację projektu dotyczącego modernizacji i rozbudowy szkoły w Olszynach

   2 czerwca 2010 r. w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach doszło do podpisania umowy na realizację projektu dotyczącego modernizacji i rozbudowy szkoły w Olszynach. Umowę podpisali w szkole wicemarszałek województwa Roman Ciepiela, wójt gminy Kazimierz Fudala oraz skarbnik gminy Anna Dziuban. Samorząd Gminy Rzepiennik Strzyżewski otrzyma z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego prawie 2,7 mln zł na dobudowę sali gimnastycznej i przebudowę szkoły podstawowej i gimnazjum.
   Realizacja projektu pozwoli rozwiązać problem niewystarczającej ilości pomieszczeń szkolnych w stosunku do potrzeb i wyeliminować istniejące braki w zakresie infrastruktury sportowej, która dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców wsi i całej gminy. Termin zakończenia prac modernizacyjnych przewidziano na koniec 2011 r.
   Po podpisaniu umowy specjalnie w tym celu przygotowanymi piórami, wicemarszałek Roman Ciepiela przekazał je młodzieży, która podziękowała za wsparcie i pomoc.

Zobacz: zdjęcia

Dyrektor ZSP w Olszynach

do góry


Spotkanie z policjantem

   W dniu 26.V.2010r. odbyło się spotkanie policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie z uczniami kl. I-III szkoły podstawowej. Pogadanka dotyczyła bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do i ze szkoły. Ponadto policjant ostrzegał także dzieci przed samodzielnym poruszaniem się po jezdni rowerem bez posiadania karty rowerowej. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe, a wychowawcy klas płyty edukacyjne.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy kl. I-III

do góry


Wycieczka do Krakowa

   W dniu 12 maja 2010 roku 43 uczniów z klas IV i V wyjechało do Krakowa. Celem wycieczki był udział uczniów w spektaklu baśniowym "Calineczka - niezwykłe przygody" w teatrze "Groteska" oraz zwiedzanie ZOO w Lasku Wolskim.
Po niepewnych prognozach pogodowych, dzień okazał się wspaniały.
W Krakowie świeciło słońce i było cieplutko.
O godzinie 11.15 rozpoczęło się przedstawienie oparte o baśń H. CH. Andersena.
Wszystkim uczniom bardzo się podobała baśń wyreżyserowana na współczesny sposób, z muzyką rapową, ze współczesnymi dialogami podobnymi do języka mówionego.
Baśń jest czarująca, we wspaniałym nastroju podtrzymuje widza piękna muzyka i scenografia. Problem główny od dawna jest ten sam - zakochanie, miłość prawdziwa, jak ją rozpoznać?
Calineczka - mały duszek kwiatów odkrywa, że świat wokół niej jest pełen miłości. Wszyscy wokół niej kogoś kochają, tylko ona jeszcze nie wie, co to być zakochaną. Wyrusza w świat w poszukiwaniu ukochanego... Wędrując śpiewa:
"Tam gdzieś już ktoś na ciebie czeka, wypatrując cię z daleka. Więc wyjdź miłości na spotkanie, Ach, zakochanie, zakochanie..."
Reżyserem spektaklu jest Ireneusz Maciejewski.
Po duchowych przeżyciach dzieci udały się do ZOO. Tam mogły już spokojnie spacerować, poznawać zwierzęta świata, fotografować. Po krótkim odpoczynku, wyjechaliśmy do Olszyn. Przybyliśmy około godz. 18.00.
   Cel wycieczki został zrealizowany - uczniowie po raz pierwszy byli w prawdziwym teatrze. Zapoznali się z tworzywem teatru. Mieli możliwość z bliska zaobserwować scenę, dekoracje sceniczne, balkony, kulisy, grę aktorów, charakteryzację, kostiumy itd. Może w następnym roku szkolnym też odwiedzimy teatr "Groteska"?

Zobacz: zdjęcia

Opracowała: mgr Barbara Kozioł

do góry


Ku pamięci ofiar z 10 kwietnia 2010 r.

Skreślam dziś do Ciebie kilka słów,
Chociaż wiem, nie dojdą chyba znów...
Piszę stąd do Ciebie ten ostatni raz:
Żegnaj już, kochanie... Na mnie czas...

Nocą wciąż te same miewam sny:
Piękną panną młodą jesteś w nich...
Synek pewnie urósł... Za mnie przytul go...
Teraz jeszcze trudniej odejść stąd...

Aaa...
Teraz jeszcze trudniej odejść stąd...

W takiej, jak ta, chwili chce się żyć...
Wszystko jest nieważne - byle być...
Lecz wyboru nie dał dobry Bóg;
Stoję dziś u kresu moich dróg...

Każą nam wysiadać... To już tu?...
Ten brzozowy lasek - to mój grób...
Jeszcze tylko westchnę jeden raz...
Jeszcze myśl ostatnia: Kocham Was...


sł. muz. Lech Makowiecki
   16 kwietnia w Zespole Szkół Publicznych podczas uroczystego apelu, poświęconego pamięci ofiar tragicznego lotu do Katynia, nie było osoby, która oparłaby się tej wzruszającej melodii.
Smutny i jednocześnie piękny utwór wykonał uczeń kl. III gimnazjum Miłosz Mężyk przy akompaniamencie p. Marka Bąka. Był to najbardziej wzruszający moment krótkiej, ale jakże treściwej uroczystości przygotowanej przez Samorząd Uczniowski z nieocenioną pomocą p. Bożeny Mężyk. Uczniowie klasy III gimnazjum przypomnieli historię katyńskiej zbrodni sprzed 70 lat i tragedii sprzed tygodnia.

   Po tej uroczystości, wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do kościoła, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar tragedii.
   Przygotowanie i udział naszej szkolnej społeczności w tych uroczystościach był wyrazem solidaryzmu z rodzinami ofiar i całą Polską. Nasi uczniowie pokazali, że nie jest im obcy patriotyzm i wiedzą, co to znaczy być Polakiem.

Zobacz: zdjęcia

mgr B. Brzęczek

do góry


"BEZPIECZNY PUCHATEK"

   W dniu O1.02.2010 r. odbyły się w klasie I zajęcia w ramach realizacji programu "Bezpieczny Puchatek". Uczniowie pracując w grupach rozwiązywali problemy związane z zachowaniem bezpieczeństwa w szkole, w domu, na podwórku oraz w drodze do szkoły i ze szkoły. Efektem pracy grupowej są trzy plakaty i gazetka pt. "Jestem bezpieczny". Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał książeczkę pt. "Zostań członkiem klubu" oraz broszurkę dla rodziców.
Po wykonaniu przy pomocy rodziców wszystkich zadań zawartych w książeczce dzieci otrzymają oceny i dyplomy.


Uczniowie kl. I prezentują wyniki swojej pracy w grupach.


Nasza gazetka pt. "Jestem bezpieczny" przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole, w domu, na podwórku, na drodze.


Wszystkie dzieci otrzymały do wypełnienia książeczkę pt. "Zostań członkiem klubu" oraz broszurkę dla rodziców.

mgr Marta Gogola - wych. kl. I

do góry


Pasowanie na czytelnika biblioteki
23 luty 2010 r.

   Najważniejszą imprezą biblioteczną jest uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas I. Głównym jej celem jest przyciągnięcie najmłodszych uczniów do biblioteki, która ma im się kojarzyć z miejscem radosnym, bezpiecznym, z miejscem, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.
W roku szkolnym 2009/2010 uroczystość pasowania na czytelnika miała szczególny charakter. Z uczniami klasy IIIa przygotowałam krótką inscenizację na temat książki i biblioteki, podczas której dzieci poprzebierane za postaci bajkowe poprowadziły nowych czytelników w małą podróż po bibliotece i krainie książek. Na uroczystość zaproszeni zostali również uczniowie klasy II.
   Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki oraz okolicznościowy dyplom, który ma im przypominać o tym ważnym wydarzeniu.

Zobacz: zdjęcia

mgr B. Wójcik

do góry


Zmarł Ks. Mieczysław Tokarczyk - emerytowany proboszcz parafii Olszyny

   W dniu 26 stycznia 2010 roku zmarł ks. Mieczysław Tokarczyk - emerytowany proboszcz parafii Olszyny.

   Ks. Mieczysław Tokarczyk urodził się 13 lutego 1920 roku w Młyńczyskach. Po ukończeniu Szkoły Średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Jana Stepy w dniu 6 stycznia 1950 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Stary Wiśnicz, Rajbrot, Siedlce, Rzezawa i Olszyny koło Jasła. W latach 1959-1986 pełnił urząd najpierw administratora, a następnie proboszcza parafii Olszyny. Ponadto sprawował też obowiązki wicedziekana dekanatu Biecz. Po rezygnacji z urzędu proboszcza, zamieszkał w parafii Pasierbiec w charakterze rezydenta. W 1996 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Zmarł 26 stycznia 2010 roku, a miejscem spoczynku stał się grobowiec rodzinny na cmentarzu w Limanowej.

Zobacz: zdjęcia

mgr B. Wójcik

do góry


Dzień Babci i Dziadka

   W dniu 18 stycznia 2010 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, zorganizowana przez uczniów klasy IV i przedszkolaków. Dzieci z IV klasy powitały zaproszonych gości i przedstawiły inscenizację pt. "W Dniu Babci i Dziadka". Dzieci z klasy 0 przedstawiły jasełka - "Do Jezuska przyszły dzieci". Po części artystycznej dzieci zaprosiły Babcie i Dziadków na poczęstunek. Dziadkowie wspólnie ze swoimi wnuczkami śpiewali kolędy przy dźwiękach muzyki. Pan Eugeniusz Rąpała umilił wspólnie spędzony czas grą na organkach. Podczas uroczystości panowała miła i serdeczna atmosfera.

Zobacz: zdjęcia

mgr L. Pietras

do góry


ŚWIĘTY MIKOŁAJ W SZKOLE

   Jak co roku do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Dzieci od rana z niecierpliwością oczekiwały miłego gościa. Powitały go serdecznie wierszami i piosenkami. Święty Mikołaj opowiedział dzieciom skąd przybył i porozmawiał o wymarzonych prezentach i niespodziankach. Najmilszym momentem było oczywiście rozdawanie prezentów. Na koniec spotkania, w miłej atmosferze dzieci pożegnały się z Mikołajem, podziękowały za otrzymane prezenty i poprosiły, żeby nie zapomniał o nich w następnym roku. Później Święty Mikołaj spotkał się jeszcze z uczniami kl. I - III, których również obdarował prezentami.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy klas 0

do góry


91 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

"Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często
Ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu
Powierzonego przez przodków".
(B. Żurakowski: "Wiersz dydaktyczny")


   W bieżącym roku szkolnym przygotowanie akademii z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przypadło w udziale klasie III gimnazjum. Jako wychowawca tej klasy, wspólnie z p. Agatą Bąk, stanęłyśmy przed problemem, jak przybliżyć społeczności uczniowskiej tematykę święta.

   Jak to zrobić, aby akademia miała atrakcyjną i niebanalną formę, a jednocześnie uczyła patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. To trudne zadanie w czasach, gdy słowa takie jak: Ojczyzna, patriotyzm, obowiązek, ofiarność stały się dla wielu młodych ludzi pustym frazesem.

   Aby dotrzeć do odbiorcy, wykorzystaliśmy zatem różnorodne środki.

   Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu, mającego na celu ukazanie ofiar polskich dążeń niepodległościowych i cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę, więzienia. Postawione na wstępie pytanie "Czy wiesz... ilu Polaków poświęciło życie, aby ich kraj odzyskał wolność...?", skłaniało do zadumy i zastanowienia, wprowadziło w nastrój tamtych wydarzeń. Kolejne sceny ukazywały wielką wagę słowa "Ojczyzna".

   Wykorzystane elementy pantomimy, działały na wyobraźnię słuchaczy. Rozerwanie biało - czerwonej flagi, przez trzech uczniów ubranych na czarno, symbolizowało rozbiory Polski, a rozerwanie przez "zaborców" kartek z datami powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego to upadek kolejnych zrywów niepodległościowych.

   W dalszej części inscenizacji uczniowie recytowali fragmenty wierszy polskich poetów oraz śpiewali piękne polskie pieśni patriotyczne, przy muzycznym akompaniamencie p. Bożeny Mężyk.

   11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Oby przypomniane wydarzenia sprawiły, iż będziemy pamiętać, że nasz kraj jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy musimy o niego dbać!

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy III Gim
mgr Marta Janik

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   18 października 2009 r. przedstawiciele SU oraz harcerze naszej szkoły, wzięli udział w obchodach 65 rocznicy upamiętniającej wydarzenia związane ze śmiercią partyzantów z plutonu Regina II 16 Pułku Piechoty AK. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim, a nie jak do tej pory, na cmentarzu poległych partyzantów w Dąbrach. Delegacja harcerzy złożyła wieniec przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Uroczystości te są wspaniałą lekcją patriotyzmu dla naszej młodzieży.

Zobacz: zdjęcia

mgr Katarzyna Bąk (opiekun ZHP)
mgr Halina Duran (opiekun SU)
mgr Marta Janik (opiekun SU)
mgr Jolanta Wójcik

do góry


ŚLUBOWANIE KL. I

   W dniu 1 października 2009 r. w naszej szkole odbyła się ważna dla pierwszaków uroczystość - pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości uczniowie kl. I przygotowywali się przez cały wrzesień. Dzieci chętnie uczyły się wierszy i piosenek, cierpliwie uczestniczyły w próbach. Przy pomocy innych nauczycieli wychowawczyni przygotowała dekoracje i czapki dla uczniów. Rodzice z trójki klasowej chętnie i ofiarnie zajęli się stroną kulinarną uroczystości. Pasowanie było dla pierwszaków i ich rodziców wielkim przeżyciem. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Flagi Państwowej i odśpiewania hymnu. Po krótkim powitaniu gości przez przedstawicielkę SU głos zabrali uczniowie kl. II. Następnie wszyscy wysłuchali wierszy i piosenek, które przygotowała klasa I. Kulminacyjnym punktem uroczystości było uroczyste Ślubowanie złożone przez pierwszaków na ręce Pana Dyrektora oraz pasowanie każdego pierwszoklasisty na ucznia. Wszystkie dzieci otrzymały uczniowskie czapki, pamiątkowe dyplomy i upominki od klasy II. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej udali się wraz z rodzicami do swojej klasy na poczęstunek. Przygotowanie tej uroczystości było okazją do integracji uczniów z nauczycielem i rodzicami. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. I - mgr Marta Gogola

do góry


Wystawa prac Agnieszki Gogoli

   W bibliotece szkolnej przez cały październik 2009 r. do obejrzenia jest wystawa prac plastycznych Agnieszki Gogoli - absolwentki naszej szkoły, a obecnie uczennicy kl. III Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Wójcik

do góry


70 ROCZNIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

   Jest sierpniowy, ciepły wieczór. Jutro rozpoczęcie roku szkolnego. Wyprasowane koszule, białe bluzeczki, nowe buty - wszystko już przygotowane. W plecaku nowe książki i przybory. Wakacje się kończą jutro idziesz do szkoły. Śpisz spokojnie. Nad ranem budzi cię płacz - to mama szlocha w kuchni, ojciec przyszedł cię uściskać - ale nie idzie do pracy - idzie na wojnę!
Nie będzie rozpoczęcia roku szkolnego, nikt się nie uśmiecha - wokół panuje chaos. Słychać płacz i modlitwę.... - Jak się czujesz?

   Mniej więcej tak rozpoczęłam pogadankę na temat drugiej wojny światowej w I klasie gimnazjum. Jak zareagowali uczniowie? Tak jak się spodziewałam - na twarzach gimnazjalistów pojawił się niewyraźny grymas - Uśmiech? Ironia?
Okazuje się, że dziś 70 lat po wybuchu drugiej wojny światowej, świadomość tych wydarzeń u młodego pokolenia jest tak niska, że reakcją na podjęcie problematyki wojennej jest uśmiech, niedowierzanie.
   Pokolenie ludzi pamiętających tamte wydarzenia powoli schodzi z areny dziejowej, a współczesny młody człowiek, żyjący w medialnym świecie, zwyczajnie nie ma czasu na słuchanie opowieści z zamierzchłej przeszłości.
   Dlatego też tak ważna jest rola szkoły w podtrzymywaniu szacunku dla historii. Jak co roku uczniowie ZSP w Olszynach wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej II wojnie światowej. Uroczystość przygotowana została przez II klasę gimnazjum i VI kl. szkoły podstawowej. Aby przybliżyć młodym ludziom tę trudną tematykę sięgnęłam po różne formy wyrazu, począwszy od wykładu historycznego, przez prozę wspomnieniową, poezję, piosenkę wojskową po multimedialną prezentację fotografii.
Prezentację zdjęć przygotował Pan Marcin Bąk, a w nastrój tamtych wydarzeń, poprzez akompaniament muzyczny wprowadził nas Pan Marek Bąk. W przygotowaniu dekoracji, nieoceniona okazała się pomoc mamy uczennicy klasy II, Pani Krystyny Zbylut, która przygotowała piękny, okolicznościowy wieniec. Po skończonej uroczystości przedstawiciele ZHP złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poległych lotników.
   Dopełnieniem obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, były pogadanki przeprowadzone na lekcjach języka polskiego i historii. Uczniowie mogą jeszcze raz prześledzić wydarzenia z tamtych lat, oglądając gazetkę przygotowaną przez Panią Katarzynę Bąk.
   To jakimi Polakami będą nasze dzieci, zależy nie tylko od szkoły i ilości przygotowanych akademii, ale głównie od tego jaką tradycję przekażemy im w rodzinie. Zadbajmy o to, aby słowa Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy... nie były tylko słowami.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk